DVB-T2/HEVC – co zmienia nowy standard cyfrowej telewizji naziemnej? Kiedy i gdzie zmiany standardu nadawania?

Od 2010 roku telewizja naziemna w Polsce nadaje w standardzie DVB-T. Po 12 latach funkcjonowania, standard nadawania ponownie zostanie unowocześniony i zmieniony na DVB-T2/HEVC. Na czym ta zmiana polega? Czy konieczna będzie wymiana sprzętu i czego można się spodziewać po przejściu na nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej?

DVB-T2/HEVC – kiedy zmiana?

Przede wszystkim, ważne są daty przełączeń, ponieważ zmiana standardu nadawania cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce podzielona jest na 4 etapy. Pierwszy nastąpi już się już 28 marca i obejmie województwo dolnośląskie i lubuskie, drugi etap nastąpi 25 kwietnia na obszarze województw kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Trzeci etap zmiany standardu nadawania obejmie województwo małopolskie, łódzkie, opolskie, podkarpackie, śląskie i świętokrzyskie – 23 maja, a ostatni będzie miał miejsce 27 czerwca w województwie lubelskim, podlaskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim. Po tych datach możliwe będzie odbieranie telewizji naziemnej wyłącznie w nowym standardzie, zatem już teraz należy przygotować się na tę zmianę.

DVB-T2 kiedy i gdzie

Nowy standard nadawania a sprzęt

Niestety, starsze telewizory mogą nie być przystosowane do odbioru nowocześniejszego standardu nadawania telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC. Bez obaw - nie będzie konieczny kosztowny wydatek, czyli zakup nowego telewizora. Wiele sklepów z elektroniką w swojej ofercie posiada specjalne dekodery, które pozwalają na odbieranie nowego standardu nadawania nawet na nie najnowszym odbiorniku. Jednak, aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki po przejściu na nowy sygnał nadawania, warto sprawdzić swój sprzęt już teraz. W naszej ofercie wszystkie tunery są przystosowane do nowego standardu a ich instalacja jest bardzo prosta, bezproblemowa i zajmuje dosłownie chwilę.

Zmiany wynikające z nowego standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej

Nowy standard nadawania TV to nie tylko zmiana w nazwie, ale przede wszystkim szereg korzyści z niego płynących. W porównaniu z obecnym DVB-T gwarantuje on wyższą jakość obrazu i dźwięku. Wdrożenie standardu DVB-T2/HEVC pozwoli na nadawanie większej ilości kanałów w ramach jednego multipleksu, co oznacza, że widzowie naziemnej telewizji cyfrowej będą mieli dostęp do większej oferty bezpłatnych kanałów w naziemnej telewizji cyfrowej. Inną korzyścią jest lepsza jakość dźwięku w technologii nowej generacji Dolby AC-4. Ponadto zaletą nowego standardu nadawania telewizji naziemnej są usługi dodatkowe w postaci telewizji hybrydowej HbbTV oraz większa odporność na zakłócenia. Podsumowując, nowy standard telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC przyniesie zmiany, które z perspektywy konsumentów są wyłącznie korzystne.

Aby odbierać telewizję w nowym standardzie należy posiadać telewizor wyposażony w zintegrowany tuner DVB-T2 i obsługujący kodek HEVC nazywany także h.265 lub tuner zewnętrzny DVB-T2 z kodekiem HEVC/h.265. Widzowie, których odbiorniki nie spełniają tych wymagań technicznych muszą zaplanować wymianę telewizora na nowy lub dokupienie odpowiedniego dekodera zewnętrznego.


Jakie kanały będą dostępne w DVB-T2?

Obecnie dostępne są programy zawarte w pięciu MUX-ach. Cztery nadają w paśmie UHF (zakres 470-790 MHz), a piąty (Multipleks 8) w paśmie VHF (174-230 MHz).

-Multipleks 1: TTV, Polo TV, Eska TV, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV, Antena HD.
-Multipleks 2: Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6.
-Multipleks 3: Telewizja Polska: TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info HD, TVP3 (Regionalna), TVP Historia, TVP Sport HD.
-Multipleks 4: Polsat News HD oraz płatny pakiet TV Mobilna (zestaw kanałów Polsatu).
-Multipleks 8: TVP Kultura HD, Metro, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP i TVP Kobieta.